fbpx

Bitkiler için Nem Nasıl Sağlanır?

Popüler ev bitkilerimizin çoğu tropikal bölgelerde yetiştirilen bitkilerdir. Bu nedenle yüksek sıcaklıktan (genellikle 7 ° C’nin üzerinde) ve nemden hoşlanırlar. Ancak kışın ısıtmayı açtığımızda, evlerimizdeki hava genellikle çok kurur ve bu durum yapraklarının özellikle kenarlarında ve uçlarında kahverengiye dönmesine veya buruşmasına neden olabilir. Bu nem eksikliği aynı zamanda özsuyuyla beslenen, yapraklarda sarı benekler bırakan ve bitkiyi zayıflatan kırmızı örümcek akarlarının istilasına da neden olur. Peki, bitkiler için nem nasıl sağlanır? Gelin tüm detayları hep birlikte inceleyelim.

Sıcak Noktalardan Ve Taslaklardan Kaçının

Ev bitkilerini radyatörlerin ve diğer ısı kaynaklarının yakınına koymayın. Bir ısıtıcıya dokunan yapraklar sadece kavrulmakla kalmaz, nem de en düşük seviyede olur. Yerden ısıtmanız varsa, büyük bitkileri yerden küçük bir masaya veya bitki standına kaldırın. Hava akımı nem oranını düşürdüğü için bitkileri kapı veya koridorların yakınına yerleştirmeyin.

Su Püskürtün

Havadaki nemi artırmanın en kolay yolu, bitkilere ince bir su sisi püskürtmektir. Kimyasal veya kireç içermeyen yağmur suyu kullanmaya çalışın ve püskürtmeden önce ılık olduğundan emin olun. Nem, ahşap mobilyalara ve yumuşak mobilyalara zarar verebileceğinden, bitkileri buğulayarak lavaboya veya banyoya taşımak en iyisidir.

Bitkileri Çakıl Üzerinde Dikin

Bitkileri bir çakıl tepside dikerseniz, bu nemli bir mikro iklim yaratır ve su buharlaştıkça nem artar. Büyük bir tepsi veya sığ bir seramik kase seçin, bir kat çakıl ekleyin ve bitkileri üstüne koyun. Çakılları nemli tutmak için sulayın, ancak suyu görebileceğiniz kadar sulayın, ardından düzenli olarak doldurun.

Banyoyu Kullan

Sıcak duşlar ve buhar banyoları banyoda doğal olarak nemli bir ortam yaratır ve bu da onu daha narin egzotik bitkileri yetiştirmek için ideal bir yer haline getirir. Eğrelti otlarını ve diğer bitkileri, özellikle kış aylarında banyoya taşımayı düşünün ve ek sislemeye gerek kalmadan gelişmeleri gerekir.

Cam Altında Büyütün

Kışın korumak istediğiniz hassas bitkiler için onları bir teraryuma koymayı düşünün. Bu cam kaplar nemi hapsederek nemli bir ortam oluşturur. Daha küçük bitkiler için ikinci el bir akvaryum veya kapaklı büyük bir cam kavanoz kullanın. Bitki içeri girdiğinde bir kez sulayın ve birkaç ay boyunca tekrar sulamanıza gerek kalmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Arabada ürün yok.