fbpx

Monstera (Deve Tabanı) Bakımı

Deve tabanı olarak da adlandırılan Monstera bitkisi son zamanlarda yoğun bir şekilde ilgi gören çiçekler arasında yer almaktadır. Aracea familyasında yer almakta olan bitki yaprakları ve parçalı görünüme sahip olması nedeniyle Monstera adını almıştır. Yağmur orman bitkileri arasında yer alan monsteranın 60’dan fazla türü bulunmaktadır. 2.5 metreye kadar uzayabilen bitkinin yaprakları sürekli yeşil, iri ve hoş bir görünüme sahiptir.

Söz konusu bitkinin bakımı son derece önemlidir. Bu noktada bakım ile ilgili detaylar aşağıdaki gibidir.

Monstera Bitkisinin Bakımı

Monstera bitkisinin bakımı ile ilgili detayları aşağıdaki gibi sıralamak mümkündür.

Güneş ışığı

Parlak ila orta dolaylı ışıkta büyür. Yoğun, doğrudan güneşe uygun değildir, ancak buna dayanacak şekilde alıştırılabilir.

Su

Her 1-2 haftada bir sulayın, toprağın sulamalar arasında kurumasına izin verin . Daha parlak ışıkta daha sık ve daha az ışıkta daha az sulamayı bekleyin. Monstera, kullanmadan önce filtrelenmiş sudan veya gece boyunca sudan faydalanabilir.

Nem

Normal oda nemi işe yarar. Ancak mümkünse nemli koşulları tercih eder . İç mekandaki nem seviyesini artırmak için ince bir sis veya nemlendirici eklemeyi düşünün.

Sıcaklık

15 ° C altına düşmesine izin vermemek en iyisidir.

Toprak

Bol miktarda drenaj sağlayan bir saksı karışımı kullanmak en iyisidir. Toprağın havalanmasını gerektiği kadar artırmak için perlit ve / veya lav kayaları gibi malzemeleri karıştırın.

Yaygın Sorunlar

Kolay giden bir bitkidir ve genellikle haşere içermez. Haftalık bahçecilik yağı spreyleri ve bitkinin düzenli olarak silinmesi ile haşereleri ortaya çıkar çıkmaz tedavi edin.

BULGU: Yaprakların kenarları kahverengiye dönüyor ve gevrekleşiyor.

NEDEN: Susamış bitki, su altında kalmış veya yüksek tuz birikimi

BULGU: Solgun bitki, kuru saksı karışımı

NEDEN: Sualtı veya saksıya bağlı

BULGU: Sararmış yapraklar veya siyah gövdeler, ıslak saksı karışımı

NEDEN: Fazla sulandı

Siz de bu bakım önerilerini göz önünde bulundurarak en mükemmel çiçekleri evinizde yetiştirme imkanı elde edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Arabada ürün yok.