fbpx

Pilea ve Bakımı

Pilea (Pilea peperomioides) birçok isimle anılan eşsiz bir bitkidir. Ağaç benzeri gövdesi ve disk benzeri yapısıyla kolayca ayırt edilebilen, görsel olarak çok ilginç bir bitkidir. Başlangıçta Çin Para Fabrikası olarak adlandırılan Yunanistan’dan Norveç’e getirilmiş ve kolay yayılmasından dolayı İskandinavya’ya yayılmıştır. Günümüzde ülkemizde de pek çok evde görebileceğimiz bitkiler arasında ki yerini almıştır.

Pilea Nereye Konmalıdır?

Işık açısından bir pilea için en iyi yer doğrudan güneş ışığı almayan parlak ışıktır. Bunun nedeni, doğrudan güneşin yaprakları kavurabilmesidir.

Pilea Bakımı

Pilea’nın iyi drene olan bir saksı toprağına ihtiyacı vardır ve drenaj delikleri olan bir saksı gerçekten önemlidir. Toprağın çoğunlukla sulamalar arasında kuruması gerekir ve daha sıcak, daha sıcak havalarda daha fazla sulama gerekir. Yapraklar sarkık görünmeye başlarsa, bu bitkinin suya ihtiyacı olduğunun bir işaretidir. Işığa doğru büyüme eğilimi gösterdikleri için, bitkiyi haftada bir döndürmenin, bitkinin düzensiz bir şekilde kenara çekilmesini engellediğini unutmamalısınız.

Pilea ile ilgili mutlak en sevilen şey küçük yavru bitkiler yetiştirmesidir Bu, muhtemelen onları her yerde görmenizin nedenlerinden biridir. Küçük bitki bebeklerini ana bitkiden ayırabileceğiniz toprağa gönderiyorlar. Ticari olarak büyümelerini kolaylaştırır ve nispeten ucuzdur. Bitkiyi çoğaltmak için tek yapmanız gereken, toprağın birkaç cm altındaki sapı takip etmek ve temiz, keskin bir bıçak kullanarak yavru bitkiyi serbest bırakmaktır. Daha sonra yeni bir tencereye koyabilir ve toprağı nemli tutabilir ya da suya koyup yeni köklerin filizlenmesini izleyebilirsiniz. İkinci seçeneği seçerseniz, kökler büyüdükten sonra küçük bir alana koyun.

Pilea

Pilea Neden Ölür?

Aşırı sulama

Sulamalar arasında tamamen kurumayı sevdikleri için bitkinizi fazla sulamamanız önemlidir. Aslında aşırı sulama bir numaralı katildir. Tencerenizde drenaj delikleri olduğundan emin olun. Aksi takdirde bitkiniz dipte oturan suda boğulacaktır. Pileanızı sadece toprağın üst kısmı dokunmak için kuruyken sulayın. Yapraklarınızın sarktığını fark ederseniz, bunun nedeni sulanması gerekebilir.

Kök Çürüklüğü

Toprağın yüzeyinde küf görüyorsanız, bitkinizde kök çürüklüğü olabilir! Tencereden çıkarın ve köklerini kontrol edin. Sağlıklı kökler açık renklidir ve çürük, koyu veya peltemsi köklerde görülür. Çürümüş kökleri ve saksıları kesin.

Yeterli Işık Yok

Bitkilerinizin yapraklarının kubbeye dönmeye başladığını fark ederseniz, bitkiniz yeterince ışık almıyor olabilir.

Pilea (pilea peperomioides) Fiyat

Pilea ReWild Botanic olarak en sevdiklerimiz arasında. Buraya tıklayarak direkt ürüne gidebilir ve satın alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Arabada ürün yok.