fbpx

Toprak Saksının Faydaları

Toprak saksının faydaları ile ilgili çeşitli bilgileri merak ediyorsanız doğru adrestesiniz. Saksılar genel olarak çiçeklerin bir yuvasıdır. Bitkilerin yaşamlarında kendi doğalarına uygun bir yuva bulabilmeleri gerekmektedir. Aksi takdirde sağlıklı bir şekilde büyüyerek hoş bir görünüme sahip olamazlar. Bu nedenle bireylerin evlerinde büyüttüğü tüm çiçekler ve bitkilerin kendi özelliklerine göre saksılarda yetiştirilmesi gerektiğini unutmaması gerekir. 

Günümüzde genel olarak 2 tür saksı bulunmaktadır. Bunlar toprak saksılar ve plastik saksılar şeklindedir. Peki, toprak saksıların faydaları nelerdir? Plastik saksı mı daha avantajlıdır toprak saksı mı? Gelin bu saksı türleri ile ilgili tüm detayları hep birlikte inceleyelim. 

Toprak Saksıların Özellikleri

Toprak saksılar doğal saksılardır. Topraktan elde edildiği için çok daha sağlıklı olan bu saksılar hem çevre doğru hem de bitki dostu olan saksılardır. Toprak saksıların kullanılması ile birlikte bitkiler toprakla bütünleşir, nefes alır ve çevresini çok daha güzel bir şekilde nemlendirebilir. 

Toprak saksılar sıcak havalarda su kaybeder ve çevrenin de nem oranını arttırır. Bu nedenle sıcak günlerde toprak saksılarda yer alan çiçeklerin bol bol sulanması gerekir. Saksının devamlı buharlaşması ortamın havasının nemlendirilmesine neden olur. Toprak saksılardaki çiçekleri sularken çiçeğin türüne göre bir sulama yapmanız gerektiğini unutmamalısınız. Toprak saksı kullanımında dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Söz konusu noktalar nelerdir? Gelin hep birlikte inceleyelim. 

Toprak Saksı Kullanımında Nelere Dikkat Edilir?

Terracotta saksıların kullanımı noktasında dikkat edilmesi gerekenler genel olarak aşağıdaki gibidir. 

  • Terracotta toprak saksılarında cilalamanın olmamasına dikkat edilmesi gerekmektedir. 
  • Farklı ve eski tarzda yapılan, kiremit rengine sahip olan ve çiçeklere dökülen suları çabuk emen saksıların tercih edilmesi gerekmektedir. 
  • Özellikle sıcak yaz günlerinde buharlaşma olacağı için bitkinin sık sık sulanması gerekmektedir. 
  • Kış aylarında bazı çiçeklerin açık havaya çıkarılması gerekmektedir. Bu noktada söz konusu bitkilerin de toprak saksılarda yetiştirilmesi gerekmektedir. 
  • Hava sıcaklığının 30 derecenin üzerinde olduğu yerlerde toprak saksıların tercih edilmesi son derece önemlidir. 

Siz de evlerinizde ki bitkilerin en iyi şekilde büyümesi için toprak saksıları tercih edebilirsiniz. 

ReWıld toprak saksıları

ReWild Botanic olarak tüm bitkilerimizi toprak saksılara dikiyor ve öyle gönderiyoruz. Geriye kalan plastik üretim saksılarını da yakınlarımıza, tarla, bağ & bahçe işleri yapan dostlara aktarıyoruz. Toprak saksı ReWild’ın amiral gemisi olarak başladı. Bir yerden sonra toprak saksı dışındaki saksılara bitki dikmez oluyorsunuz. Bizce bunda bitkiyi anlamak, yaşadığı koşulları daha iyi tutmak yatıyor. Aşağıya bıraktığımız linkten toprak saksı ürünlerimize bakabilir, satın alabilirsiniz.

Buraya tıklayarak toprak saksıları inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Arabada ürün yok.